1. A településről - BASHE

Tartalomhoz ugrás

1. A településről

Egyéb oldalak > Tanösvény
A településről
Köszöntünk tanösvényünk belépőpontján, az 1. állomáson! Mivel a BASHE süllő tanösvény Balatonalmádi területén található (Káptalanfüred és Balatonalmádi közigazgatásilag egy egységet alkot), első állomásunkon tájékoztatást adunk a település látnivalóiról. Természetesen a város részletes története több igényes tanulmányban, kötetben is  olvasható jelentős terjedelemben, ezen a helyen csak egy rövid összefoglalót tehetünk.
Bizonyára feltűnt, hogy ez az átlagos tanösvényekhez képes egy igen rövid útvonal. Ennek az az oka, hogy a balatonpart beépítettsége közismereten igen magas, a környéken strandok, vízitelepek és védett nádasok szegélyezik a Balatont. Emiatt nem tudtuk  hosszú, összefüggő területen kialakítani a tanösvényt. Fontosnak tartottuk azonban, hogy rendelkezésünkre álló akkora kiterjedésű  helyen, amelyet a vonatkozó építési- és környezetvédelmi szabályozók megengedtek, koncentráltan mutassuk be a látogatók számára a tó és a környék élővilágát, látnivalóit.


Balatonalmádi és környéke története gazdag és sokszínű múltra tekint vissza. A település már a római időkben is lakott terület volt, amit a Balaton közelsége és a természeti adottságok is segítettek. Almádi első írásos említése 1082-ből, Vörösberényé 1109-ből származik. Az XI-XII. századi, román-gótikus stílusban épült templom, mely a város címerében is szerepel, először 1290-ben került említésre.
Balatonalmádi neve eredetileg egyszerűen Almádi volt, egészen a 20. század eleji községnév-rendezésig. A nagyobb városokat érintő vasútvonal megépülése nagyban hozzájárult a város fejlődéséhez. Az üdülőhely-jelleg a Balatonalmádi Fürdő és Építő Részvénytársaság alapításával, strandok és vízhálózatok kiépítésével, valamint parti parkosításokkal erősödött.
A Balatoni Üdülőkörzet fejlesztése tovább növelte a térség vonzerejét és Balatonalmádi egy sajátos üdülő-agglomerációvá vált. A város gazdasága főként az üdülő-idegenforgalmon alapul, de az infrastruktúra modernizációja és a település fejlesztése egyre szélesebb területeken valósul meg. Balatonalmádi történelmében fontos szerepe volt a fürdőkultúrának, különösen az 1800-as évek végétől.
A Kneipp Intézet és a gyógyfürdők hozzájárultak a város hírnevéhez. A sport mindig is fontos volt a város életében, és az 1930-as években nemzetközi teniszversenyeknek is otthont adott. Az Almádi Osztály a Balatoni Yacht Clubban 1913-ban alakult meg, és a vitorlázás, tenisz, úszás terén is aktívan működött. Az 1930-as évek végén nemzetközi sportesemények rendezésével érték el a közép-európai sportéletben való elismerést.
Balatonalmádi legfőbb látnivalói:
Kolostor: A török idők alatt a veszprémvölgyi apácák kénytelenek voltak menekülni. Birtokaikat, beleértve Vörösberényt is, a jezsuiták győri kollégiuma kapta meg 1626-ban.
Magtár: A XVIII. században felépített háromszintes, csonkakontyos Magtár jelentős méretű épülete az egykori jezsuita uradalom majorságához tartozott.
Óvári Messzelátó: Az Óvári messzelátó a Balatonalmádi ikonikus szimbóluma, kedvelt kirándulóhely a városban.
A Szent Margit kápolna: Almádi első templomaként tűnik fel a város történetében.
Angyalos Boldogasszony-kápolna: A káptalanfüredi Angyalos Boldogasszony kápolna területét 1937-ben adták át a ferences rendnek. Az eredetileg nagyszabású tervekből végül csak a kriptaépület valósult meg, a ravatalozó került csak tető alá az első fázisban.
Erődített Református Templom: Az ásatási eredmények alapján kiderült, hogy a templom már a XI-XII. században létezett. Bár nincs konkrét adat a román templom gótikus átépítéséről, valószínű, hogy ez a folyamat a XIV-XV. században zajlott le.
Pannónia Kulturális Központ és Könyvtár: A Pannónia Kulturális Központ és Könyvtár a város szívében helyezkedik el.
Szent Erzsébet liget: Almádi csodálatos, 10 hektáros parkja a mólótól egészen a Wesselényi strandig terjed, egyben természetvédelmi terület is
Szent Ignác Templom: A barokk építészet meghatározó példája Vörösberényben található, ahol a Szent Ignác tiszteletére emelt vörösberényi római katolikus templom 1779-ben felszentelésre került. Az épület együtt áll a kolostorral, és ez a terület a környék egyik legszebb építészeti emlékévé vált.
VasútArtjáró: A szabadtéri kiállítótér Balatonalmádi város egyedi alkotóinak önkéntes munkája és a város önkormányzatának támogatása révén jött létre 2013-ban.

Források:
https://balatonalmadi.hu/turizmus/latnivalok?page=2
https://hu.wikipedia.org/wiki/Balatonalmádi
https://www.balatonguest.hu/balaton

Vissza a tartalomhoz