4. Mi rejtőzik a tómederben? - BASHE

Tartalomhoz ugrás

4. Mi rejtőzik a tómederben?

Egyéb oldalak > Tanösvény
Mi rejtőzik a tómederben?
Most a tanösvény 4. állomásánál állsz. A Balatontól egy parti nádsáv választ el, tegyük hozzá, szerencsére! A nádsáv hasznáról  a 7. állomáson olvashatsz. A tavat a hátad mögött lévő kicsi mesterséges tó jelképezi. Arra mindenképpen alkalmas, hogy a madarak ihassanak belőle és néhány, szabad szemmel nem látható vízi élőlénynek otthont adjon. Most egy kis kirándulást teszünk a Balaton mélyére. Hogyan alakult ki a tó? Mi rejtőzik a tómederben, milyen a meder szerkezete az északi parton és a Balaton legmélyebb részén?? Görgess tovább és kiderül!


Mi is az a tó? A tó minden oldalról zárt mélyedést kitöltő állóvíz.
Hogyan jöttek létre tavaink?
  • Árokban kialakult tavak: Törésvonalak között lesüllyedt árokban alakulnak ki. Hosszúak és keskenyek ezek a tavak és általában mélyek is. Közülük kerül ki a Föld legmélyebb tava, a Bajkál is (1620 m). Így alakult ki a Balaton és a Velencei-tó is.
  • Jégtakaró által kimélyített tavak: A jégtakaró által letarolt területeken alakultak ki. Ahol puhábbak a kőzetek, ott a jég jobban mélyített, mint ahol kemények, ezért medencék alakultak ki. Ezekben a medencékben gyűlt fel a víz a jég elolvadása után. Így alakult ki a Finn-tóvidék, a Kanadai-ősföld északi részének tavai.
  • Gleccserek által kimélyített tómedencék: Az előzőhöz hasonlóan a gleccserek is jobban mélyítik völgyeik azon szakaszát, ahol puhább a kőzet. Ezekben a túlmélyített szakaszokban gyűlik fel a víz a gleccser elolvadása után. Általában kis területű, nem túl mély tavak ezek.
  • Szél által kimélyített tómedencék: A szél csak a talajvíz szintjéig tud mélyíteni, akkor a ha a felszínt a szél által elhordható anyag alkotja (pl. homok). Szárazabb években a talajvízszint alacsony, ilyenkor jobban lemélyül a leendő tómeder, majd nedvesebb időszakokban megemelkedik a talajvízszint, és a felszínre kerül. Kis területű, sekély tavak jönnek létre, ráadásul száraz időjárás esetén hamar kiszáradnak. Így alakultak ki a Kiskunság szikes tavai.

Az északi part jellegzetes mederalakulata itt látható:
A Balaton legmélyebb pontjának a Tihanyi-kútnak a medertérképét itt láthatod, legmélyebb pontja a vízállástól függően kb. 12m:

Forrás:
www.vizimetok.hu
Dall E 3  generator

Vissza a tartalomhoz