5. Állatok körülöttünk - BASHE

Tartalomhoz ugrás

5. Állatok körülöttünk

Egyéb oldalak > Tanösvény
Állatok körülöttünk
A tanösvény 5. állomásán vagy éppen. A címet természetesen kizárólag biológiai értelemben értjük. Bár a tanösvény területének megtisztításakor, a területen hagyott hulladékok eltávolítása közben a másik értelmezés is megfordult a fejünkben. Hajlamosak vagyunk állatokon leginkább az emlősöket, esetleg a madarakat érteni. Pedig ők csak elenyésző részét alkotják az állatvilágnak. A rovarok például jóval több fajt tartalmaznak, mint az előző két osztály.
Nagyon nehéz a környék állatvilágát ilyen szűk terjedelemben bemutatni. Al alább olvasható összefoglaló nagyvonalakban mutatja be a környék állatfajainak sokszínűségét:


A Balaton, Közép-Európa legnagyobb édesvízi tava, rendkívül gazdag és változatos állatvilággal büszkélkedhet. A tó élőlényei közé tartoznak a halak, amelyek közül a legjelentősebbek a ponty , a süllő , a csuka  és a keszegfélék, melyek a közhiedelemmel ellentétben nem egyetlen fajt jelentenek. Ezek a halak fontos szerepet játszanak a tó ökoszisztémájában, részt vesznek a táplálékláncban, és kulcsfontosságúak a horgászati tevékenység szempontjából is. A halakkal, horgászattal külön állomáson foglalkozunk, keresd majd fel a következő, 6. pontot is!
Az emlősök küzül gyakori a vízicickány. Bizonyos ragadozók pedig egy vagy több táplálkozási szinten is kulcsszerepet tölthetnek be. Közülük a vidra , mint a vízes élőhelyek karakterisztikus csúcsragadozója, kiemelkedő fontosságú. A vadmacska (Felis silvestris) egyike a legkevésbé ismert hazai fajoknak. Nem csak az erdőket és ártéri erdőket kedveli, hanem mocsárvidékeken, mint például a Kis-Balatonon is megtalálható. Az utóbbi időben egyre több helyen jelenik meg a Dél-Amerikából származó nutria (Myocastor coypus), amely az enyhe teleket túlélve a vízinövényzet lerágásával képes átalakítani, tönkretenni az élőhelyeket. Az amerikai nyérc (Mustela vison) betelepülése épp most kezdődik. A versengés a vízpartok mentén élő rokon fajokkal, például a megritkult állományú közönséges görénnyel (Mustela putorius), a kiváló alkalmazkodóképesség, a sokféle zsákmánycsoport kiaknázására való képesség jelent veszélyt a biodiverzitásra. Egyes, közönséges ragadozók, mint például a vörös róka , a nagy létszámuk és egyéb hatásaik miatt is figyelemre érdemesek.
A Balaton madárvilága is rendkívül gazdag. A partokon és szigeteken gyakran megfigyelhetőek a kormoránok  és a sirályok.  A kormoránok nagyobb csoportokban tartózkodnak a fészkelőhelyeken, és halásznak a környéken, ezzel nagy károkat okozva a halállományban. A sirályok közül a leggyakoribbak a közönséges sirályok  és a fekete fejű sirályok , melyek a part mentén táplálkoznak és színesítik a tó környezetét.
A vízimadarak között a Balatonon gyakran előfordulnak a récefélék, köztük a közönséges, mindenhol látható tőkés récén kívül a böjti réce  és a nyári lúd, a nagy kócsag, a kis kócsag, a szürke gém, kanalas gém stb. Ezek a madarak a tó szélében és közelében található sekély vizekben élnek, táplálékot keresnek és költőhelyeket alakítanak ki a parti területeken.
Mi a helyzet a hattyúval? A bütykös hattyú, amit sokan egy külföldről betelepített madárfajnak gondolnak, holott a XIX. századig együtt élt a Balatonnal. Akkor az élőhelyeinek elpusztítása és a vadászat miatt is szinte eltűnt a környékről és csak az 1970-es években jelent meg újra, miközben a Kárpát-medencében végig őshonos volt.
A Balatonban megtalálhatók továbbá különböző hüllőfajok, mint például a vízisikló  és a mocsári teknős . Ezek a hüllők a part közelében vagy a vízben élnek, és hozzájárulnak a tó biológiai sokféleségéhez.
Egyik invazív fajunk, az amuri kagyló halkopoltyún és uszonyon élősködő lárvája, valószínűleg halszállítmányok vagy a környező halastavakon keresztül jutott be közvetlenül a Balatonba. A gyors növekedésű, nagy testű kagyló a származási helye, az Amur folyó vidéke alapján kapta nevét.
Érdemes megemlíteni, hogy a jelentős vízcsökkentés veszélyezteti néhány faj fennmaradását, különféle életterek eltűnése vagy szűkülése miatt.  
A Balaton állatvilága kiemelkedő jelentőséggel bír a biológiai sokféleség szempontjából. Az itt található különleges fajok és élőhelyek védelmet és fenntartható kezelést igényelnek ahhoz, hogy megőrizzék ezt a természeti kincset és biztosítsák a Balaton ökoszisztémájának hosszú távú fenntarthatóságát. A tudományos kutatások és a megfelelő természetvédelmi intézkedések lehetővé teszik, hogy a Balaton állatvilága továbbra is gazdag és egészséges maradjon a jövő generációk számára.

Források:
https://www.blki.hu/
https://balatonimuzeum.hu/
Vissza a tartalomhoz